Zubní kámen u dětí: Jak na to bez chirurgického zákroku

Zubní kámen u dětí: Jak na to bez chirurgického zákroku

Co je to zubní kámen a jak se tvoří?

Zubní kámen je tvrdá, nažloutlá vrstva, která se tvoří na povrchu zubů. Tvoří se z bakterií, buněčných zbytků a minerálů obsažených v naší slině - hlavně vápníku a fosfátu. Jestliže se zubní plak, který je přirozenou součástí ústní mikroflory, neodstraňuje pravidelně a důkladně, začíná se mineralizovat a tvoří tak povlak na zubech, který už není možné odstranit běžným kartáčováním zubů. A to je zubní kámen. Je důležité si uvědomit, že zubní kámen se tvoří nejen na viditelných částech zubu, ale často i pod dásněmi, kde může způsobovat zánětlivé reakce a v neposlední řadě i periodontální onemocnění.

Jak může zubní kámen ovlivnit zdraví dětí?

Zubní kámen sám o sobě není nebezpečný. Ale tento nepříjemný usazenin na zubech je ideální prostředí pro růst bakterií, které mohou způsobovat zubní kaz a zánět dásní. Pokud se bakterie dostanou do krevního oběhu, mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby či problémy se zažívacím traktem. U dětí se může výskyt zubního kamene projevit i nepříznivými změnami na rostoucích trvalých zubech. Takže bychom určitě neměli zanedbávat prevenci a řešení tohoto problému u dětí.

Prevence a péče v domácím prostředí

Prevence je vždy nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům. A platí to dvojnásobně, když mluvíme o zubním kameni. Pravidelné čištění zubů, správné techniky kartáčování a používání mezi zubních kartáčků či zubní nitě jsou klíčové. A u dětí je to ještě o trochu komplexnější. Je třeba je učit, jak správně čistit zuby a dbát na to, aby si zuby čistily pravidelně. Pomocí mohou být různé aplikace na mobilních telefonech, hudební časovače nebo třeba pohádky vysílané přes zubní kartáčky. A co si budeme nalhávat, někdy je třeba také trochu rodičovské důslednosti.

Zubní kámen se však může tvořit i přes pečlivou domácí péči. A to hlavně díky genetické predispozici či některým stravovacím návykům. Měli bychom omezovat konzumaci potravin a nápojů s vysokým obsahem cukrů, a to nejen kvůli zubnímu kameni, ale i celkovému zdraví našich dětí. Dalším důležitým aspektem prevence je pravidelná návštěva zubního lékaře. Idealni je navštívit zubního lékaře minimálně dvakrát do roka, aby mohl včas zasáhnout a zabránit tak vytvoření zubního kamene nebo případně jej odstranit, pokud už se vytvořil.

Profesionální zásah - odstranění zubní kameni

Profesionální odstranění zubního kamene je mnohdy nezbytné. Nové technologie, jako je ultrazvuk nebo Air-flow, které se používají při odstraňování zubního kamene, nyní umožňují provést tento zákrok příjemně a bezbolestně. Přesto je pravda, že děti mohou mít před takovým zákrokem strach. Je důležité pohovořit s nimi a snažit se jim vysvětlit, co se bude dít a proč je to důležité. A také jim ukázat, že se nemusí ničeho bát.

Gotcha! Zpět k mému životu. Když byl můj syn malý, také se bál jít na zubního lékaře. Ale naštěstí jsme našli vynikajícího zubního lékaře, který se s ním skvěle bavil a naučil ho, že zubní lékař míní jen dobře. Až v jeho dospívání se objevil zubní kámen. A byl to on sám, kdo přišel za mnou a řekl: "Tatí, myslím, že potřebuji jít na zubního lékaře. Myslím, že mám zubní kámen." Mohu říci, že to byla hrdá chvíle pro mě jako otce.

V informativním věku, ve kterém žijeme, existuje mnoho zdrojů pro rodiče, jak dětem vysvětlit zubní zdraví a důležitost péče o zuby, takže nebude na škodu využít všech dostupných nástrojů. Nakonec je naše role jako rodičů zajistit, aby naše děti vyrůstaly zdravé a šťastné. A úsměv je velkou součástí toho štěstí.

Napsat komentář

*

*

*