Prasklá zubní sklovina: jaké jsou možnosti léčby?

Prasklá zubní sklovina: jaké jsou možnosti léčby?

Co je to prasklá zubní sklovina?

Možná se vám občas stane, že náhle pociťujete zvláštní citlivost na některém ze zubů. Nejspíše se dočnete, že se vám praskla sklovina. Ale co to vlastně znamená? Sklovina je pevný ochranný povlak, který pokrývá viditelnou část zubu. Je to nejtvrdší substance v našem těle a chrání zuby před poškozením. Když dojde k jejímu prasknutí, může to způsobit citlivost a bolest zubu.

Je to trochu jako když se nám praskne povrchová část na našem oblíbeném salátu… Panebože, jak já miluji saláty! A ejhle, přišel nápad na nový recept. Ale o tom někdy jindy. Zpátky k naší zoubkové problematice. Když se sklovina praskne, mohou se mikrobakterie dostat do zubu a způsobit zánět. Je to nepříjemná situace, kterou by měl zažít co nejméně lidí na světě.

Jak poznáte, že vám praskla sklovina?

Prasknutá sklovina může způsobovat různé problémy, od mírné citlivosti po silnou bolest. Při jídle teplé nebo studené potravy můžete cítit nepříjemný pocit. Dále může dojít k přecitlivěnosti na sladké nebo kyselé pokrmy a nápoje. To už bylo řečeno, jak je to nepříjemné, když jste ve společnosti a nemůžete si vychutnat pokrm nebo nápoj, který milujete, protože vám to působí bolest. Dokonce i když se smějete nebo kašláte, může vás to bolet. Mnoho lidí popisuje pocit jako "bodavou" nebo "píchavou" bolest.

Přišla mi na mysl naprosto skvělá historka, kdy můj manžel Karel jednou měl také takový problém. Uprostřed naší rodinné oslavy měl najednou strašné bolesti v zubu. Nechtěl to zkazit, tak se tvářil, jako by se nic nedělo. Ale nikdo ho nezná lépe než já. Viděla jsem, jak trpí. A tak jsme rychle zavolali našemu rodinnému zubaři a říkali mu, co se děje. Radil nám, co má Karel udělat, a naštěstí se bolest uklidnila.

Možné příčiny praskání skloviny

K praskání skloviny může dojít z mnoha důvodů. Mezi ty nejběžnější patří například kousání do tvrdých potravin, úrazy nebo nárazy, bruksismus (tj. skřípání zuby), kousání do nejedlé věci (například tužky nebo ořechy vlastními zuby bez louskače) a další. Vždy je důležité vzít v potaz faktory, které mohou přispět k praskání zubní skloviny.

Zajímavý fakt je, že praskání skloviny je více pravděpodobné, pokud máte oslabenou sklovinu nebo pokud jste sice roky pečlivě čistili zuby, ale nepoužívali jste mezizubní kartáčky nebo nitě. Rovněž se zvyšuje riziko praskání, pokud máte nějaké systémové onemocnění, které narušuje tvorbu zubů.

Co dělat, když vám praskne sklovina?

Když vám praskne sklovina, je důležité se co nejdříve obrátit na zubaře. Čím dřív zubař dokáže problém identifikovat, tím lépe pro vás. Pokud k němu nemůžete jít hned, můžete se pokusit zmírnit bolest nebo nepohodlí některými domácími prostředky.

Pamatujete naši kočičí dámu Mimi? Jednou jsem na ni náhodou koukala a něco mi přišlo divné. Vypadalo to, jako by měla nějaký problém s tlapkou. Nejdříve jsem si myslela, že je to jen dočasné, ale její nepohodlí pokračovalo. Nakonec jsem zjistila, že má zlomenou tlapku. Neuměla jsem jí doma pomoci, tak jsem ji okamžitě vzala k veterináři. U zubní skloviny je to stejné. Domácí léčba může zmírnit bolest, ale opravdové řešení je jen na profesionálech.

Možnosti léčby prasklé skloviny

Léčba prasklé skloviny závisí na rozsahu poškození. Léčba může zahrnovat zub nadev, korunky, zubařské výplně, endodonční léčbu (léčbu zubního nervu), extrakci zubu a další. Ve vážných případech, kdy je zub velmi poškozen, může být nutné ho vytrhnout a nahradit implantátem.

Můj Karel jednou měl prasklou sklovinu a nakonec potřeboval korunku. Když jsem ho viděla s korunkou, poprvé mi připadal jako král. Měl mi nabídnout korunu a říci: „Budeš mou královnou, Martino?“ Ale místo toho se jen na mě rozesmál a řekl: „Tak jak vypadám? Jako filmová hvězda, co?“

Samozřejmě, že každý případ je jiný a co fungovalo pro Karla, nemusí nutně fungovat pro vás. Proto je důležitá návštěva u profesionála, který léčbu přizpůsobí konkrétnímu stavu vašich zubů.

Napsat komentář

*

*

*