Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni senioři

Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni senioři

Úvod do zubního světa: Jak poznat, který zub je který

Není to tak dávno, co jsem si uvědomil, že moje znalosti zubů, jejich názvů a funkce jsou trochu zastaralé. A to jsem přece jen zažil už pár kontroly u zubaře! Tak mě napadlo, že by bylo skvělé toto téma nějak probrat. Tak tady to máme, senioři, pojďme se podívat bližší na svět našich zubů a lépe pochopit jejich rozmanitost a význam.

Rozdělení zubů: Každý zub má svou roli

Zuby jsou důležitou součástí našeho těla a každý z nich má svůj vlastní úkol. Třeba takové špičáky, známé také jako kanálky, které nám umožňují trhat potraviny. A co teprve stoličky, naše největší a nejsilnější zuby, které nám pomáhají rozdrtit potravu na menší kousky. Často se stačí jen pozastavit a uvědomit si tu úžasnou práci, kterou naše zuby odvádí.

Řezáky: Nejostřejší nástroje

V přední části naší pusy najdeme čtyři horní a čtyři dolní řezáky. Jsou to naši pomocníci, když potřebujeme odstřihnout kousek jablka nebo si užít tenký plátek šunky. Dostal jsem jednou otázku, proč jsou řezáky tak ostré. No, odpověď je celkem jednoduchá. Potřebujeme je, abychom mohli odříznout kousky potravy, které jsou pro naše ostatní zuby příliš velké. Velmi jednoduché, že?

Špičáky: Mistrové v trhání

Špičáky jsou naši nejlepší trhači. Jsou umístěny hned vedle řezáků a mají velmi ostrý hrot, který nám umožňuje trhat potraviny. Komu by také chyběl ten pocit, když si dáte kus steaku a špičák ho dokonale roztrhá? A ještě něco. Představuje si někdo z vás, jak by vypadal bez špičáků? Já ano, a musím říct, že to není zrovna nejhezčí obrázek.

Přední stoličky a zadní stoličky: Týmy drtičů

Vedle špičáků najdeme přední stoličky a zadní stoličky. Tyto zuby jsou naše těžké váhy, pokud jde o práci s potravou. Ty nám umožňují potravu rozdrtit na dostatečně malé kousky, které můžeme bezpečně spolknout. A ještě k tomu nám tyto zuby pomáhají mluvit! Věděli jste, že některé hlásky vytváříme tím, že o ně opíráme jazyk? Ano, je to tak. Naše stoličky jsou skutečně multitaskingové zuby.

Stoličky moudrosti: Pozdní příchozí na scénu

Pak máme ještě stoličky moudrosti. Ty se často objevují až v dospělosti a někdy mohou způsobit problémy s jejich umístěním v našich ústech. U mě se třeba jedna stolička moudrosti rozhodla vystoupit na jeviště až když mi bylo 25 a druhou jsem neviděl až do mého třicátého narozenin. Říká se jim stoličky moudrosti, ale já se spíše domnívám, že jsou to stoličky, jak jsem již několikrát prokázal, asi takové stoličky pozdního rozhodnutí. Ale když už se objeví, stávají se součástí našeho týmu a plní své funkce stejně jako ostatní zuby.

Péče o zuby: Pravidelné kontroly u zubaře

Zachování zdravých zubů je nesmírně důležité. I když většinou nepotřebujeme myslet na to, co naši zuby dělají, stále se o ně musíme dobře starat. Pravidelná návštěva zubaře, správné čištění zubů a používání mezizubního kartáčku a zubní nitě. To vše je důležité. Nevím, jak vy, ale já se snažím chodit k zubaři alespoň dvakrát do roka. Cítím se díky tomu mnohem jistější a vím, že moje zuby jsou v dobrém stavu.

Závěrečné myšlenky: Důležitost zubní hygieny

Vždyť my všichni víme, jak je důležité se starat o své tělo, a zuby nejsou výjimkou. Pravidelné čištění zubů a návštěva zubaře nám mohou pomoci zachovat zdravé zuby po celý život. Jejich správná péče nám také může pomoci předcházet různým onemocněním úst a dásní. Takže, milí senioři, nezapomeňte se starat o své zuby, stejně jako se starají ony o vás.

Napsat komentář

*

*

*