Jak účinně odstranit žluté skvrny na zubech: tipy a triky

Jak účinně odstranit žluté skvrny na zubech: tipy a triky

Proč máme žluté skvrny na zubech?

Když moje děti, Matyáš a Amálie, poprvé přinesly domů školou vystavené obrázky svých širokých úsměvů, byly tam krásně bílé zuby. Pak jsem se podíval do zrcadla a nemohl jsem se ubránit myšlence, že moje úsměvy nejsou tak skvělé, jak jsem si vždy myslel. Na vině byly ty zákeřné žluté skvrny! Ale odkud se vzaly? Žluté skvrny na zubech nejsou raritou a lze za ně vděčit řadě věcí, včetně genetiky, jídla a pití, které konzumujeme (ano, káva a červené víno, hledám na vás), kouření, nedostatečná ústní hygiena a dokonce i některé léky.

No vida, když jsem se podrobně zamyslel nad svým jídelníčkem a způsobem života, tak se člověk nemůže divit. Neříkám, že bych se s kávou oplachoval jako s vodou, ale ona ráno prostě krásně nastartuje, no ne? A když jdu ven s přáteli, červené víno k tomu patří jako dobře uležený sýr. Kouření jsem naštěstí už dávno odkopl jako špatný zvyk z mládí. Nicméně, když se člověk v zrcadle usměje, jsou ty skvrnky pořád tam. Co s nimi tedy dělat? Pojďme se do toho pustit.

Domácí metody pro bělení zubů

Mnohdy nám přátelé a známí radí různé babské rady – používat jedlou sodu, zubní pasty s bělicím účinkem či dokonce olejové vyplachování. Když na to přijde, domácí metody mají své kouzlo a človek se u nich může cítit jako malý chemik. S Matyášem a Amálií jsme jednou zkoušeli vyčistit starou minci jedlou sodou a citrusovou šťávou a byli ohromeni výsledkem. Převedení tohoto experimentu do ústní dutiny ale vyžaduje trošku víc taktu a pečlivosti, abychom si víc nepoškodili než pomohli.

Vždycky začínám tím nejjednodušším – pravidelnou a důkladnou hygienou. Nezapomínám na mezizubní kartáček a dentální nit, kterou jsem se naučil používat i v autě na parkovišti před obchodem. Na nepochopení okolostojících se ohlížet nemusíte, vaše zuby to ocení. A co olejové vyplachování, znáte to? Tuhle techniku mi doporučil jeden známý jogín. Spočívá v vyplachování úst kokosovým olejem na 15 – 20 minut. Řeknu vám, měli byste vidět obličeje mé rodiny, když jsem to poprvé zkoušel! Ale na žluté skvrny prý zázraky nedělá, takže pokud máte obvyklé skvrny od kávy či jídla, mohl by to být takovička bitva s větrnými mlýny.

Zubní pasty a bělení

V dnešním světě mačkání tuby zubní pasty patří k základním společenským dovednostem. Ale pozor, ne všechny zubní pasty jsou nám bělicími přáteli. Některé slibují víc, než mohou dodat, jiné zas mohou vaše zuby a dásně více dráždit než hladit. Jak tedy vybrat tu pravou? Já jsem experimentoval snad se všemi dostupnými – od těch nejznámějších značek až po ty s aktivním uhlím. A víte, co jsem zjistil? Že nejlepší je, když pastu vybírám s ohledem na svůj konkrétní problém a přečtu si ingredience – hledám slova jako hydroxyapatit, peroxid vodíku či bělicí enzymy. Nechci vás strašit chemií, o tom to tu není, ale občas to pár minut čtení složení vyžaduje.

Kromě pasty jsem zjistil, že v zubní péči platí zlaté pravidlo – méně je někdy více. Nejsem zastáncem přehnaného bělení, když cítím, že se po čase moje zuby proměnily v citlivé větříčky, co na každý dech zareagují chvěním. Dočetl jsem se o případech, kdy lidem úplně zmizela sklovina. A na to já nejsem, děkuji, raději si chvilku počkám s bělením a udržuji jen pravidelnou hygienu a občasné použití speciální pasty.

Jídlo a pití pro bílé zuby

Tak, a teď k oříšku, který asi nejvíc bolí – naše milované pochutiny. Musel jsem se tuze držet, abych nepřešel na zeleninové tyčinky, když jsem slyšel, kolik skvrn na zubech může zanechat červené víno, káva, nebo dokonce vaše oblíbená curry omáčka. Na co ale nikdy nezapomínám, to je po každém takovém pohárku nebo jídle vyplachovat ústa vodou. Přijde mi, že to trochu pomáhá zahnat ty nejhorší chvíle, kdy skvrny začínají nastavovat svoje žluté vlaječky na mé zuby.

A víte, co jsem objevil? Jestli chcete udělat něco pro bělejší zuby, zařaďte do jídelníčku jablka! Ano, to křupavé ovoce má schopnost pomáhat čistit zuby a zvedat úsměv na novou úroveň. A pokud máte obavu o skloviny, přidejte do stravy potraviny bohaté na vápník, jako je sýr. Navíc, když jíte tužší zeleninu, funguje to jako druhý zubní kartáček. Takže ta mrkvová tyčinka přeci jen není tak špatná volba při svačině. A když se pokusíte vynechat sladké soda nápoje? Nu, většině z nás to sice bude dělat problémy, ale vaše zuby vám ruču dají za tohle zlepšení.

Profesionální bělení u zubaře

Po mnoha experimentech s domácími metodami a zkoušení všemožných bělicích zubních past jsem se rozhodl, že svěřím svůj úsměv profesionálům. Spočítal jsem si, jak mnoho peněz jsem vlastně vyhodil za různé zubní pasty a přípravky a uvědomil jsem si, že návštěva u zubního lékaře se toho může vyplatit mnohem víc.

Moje první zkušenost s profi bělením byla, řekněme, zářivá. A to slovo mám na mysli v doslovném i přeneseném smyslu. Svícení lampou na mé zuby, zatímco jsem zavřenýma očima snil o tom, že půjdu po ulici a svým novým úsměvem oslním nejednu kolemjdoucí. Realita byla trochu bolestivější, protože moje zuby byly po několika dnech citlivé na teplé i studené. Ale výsledek? Hvězdný! A rozhodně trvalejší než cokoliv, co jsem dosud vyzkoušel. Tohle bělení je zvažovací pro každého, kdo chce mít jistotu, že jeho úsměv bude jako z reklamy.

Jak si udržet zuby bílé dlouhodobě

Ještěže můj zubní lékař byl velmi ochotný a dal mi celou řadu rad, jak si udržet ten nově bílý úsměv co nejdéle. Samozřejmě – a tady mi zazněl už známý refrén – základem je pravidelná ústní hygiena. Zvu vás všechny k zubnímu kartáčku a dentální nití, moji milí. Chcete-li si udržet perličkový úsměv, pak si udělejte kámoše z těchto pomocníků. A pokud si chcete dát tu kávu nebo džus, vyplatí se investovat do brčka. Méně kontaktu s vašimi zuby rovná se menší riziko skvrn.

Další věc, kterou jsem se naučil, je omezení těch pochoutek, co zanechávají skvrny – a pokud už se k nim nedokážu úplně odmítnout, pak alespoň to vše zapíjet hodně vody. A když už jsem u toho pití, snažím se pít vodu i po každém jídle. To nejenže napomáhá mé hydrataci během dne, ale umývá zbytky jídla, které by mohly na zubech způsobovat spoušť. A hlavně, nebojte se o své zuby pečovat a dopřejte jim tu správnou péči. Ať už jde o bělení doma nebo u zubaře, pokud se o své zuby postaráte s láskou, ony vám to vrátí zářivým úsměvem.

Napsat komentář

*

*

*