Kdy byste měli začít s čištěním zubů u dětí? Tipů a triků pro rodiče.

Kdy byste měli začít s čištěním zubů u dětí? Tipů a triků pro rodiče.

Úvod do světa ústní hygieny

Vítají vás mé myšlenky o tématu, které ovlivňuje každého z nás, ale často ho považujeme za samozřejmost - ústní hygienu. Možný byste si položili otázku: "Kdy začít čistit zuby?" Vysvětlím vám, proč je to důležité a jaký má naše zdraví dopad, když s tím začneme včas, nebo naopak pozdě. Čištění zubů je pro mě, stejně jako pro většinu z vás, denním rituálem. A pokud bychom se teď zaměřili na otázku, kdy s ním začít, určitě bychom našli spoustu názorů. Nabízím vám nejen suchý seznam doporučení, ale také příběhy, zajímavosti a vlastní zkušenosti, které vám mohou pomoci lépe pochopit, co pro vaše zuby můžete udělat.

Začínáme od mala

Vzpominám na to, jak maminka mi s láskou, i když s občasným připomenutím, chtěla vštípit zvyk čistit si zuby. Ale kdy je ten správný čas na to, abychom začali? Dobře si pamatuji okamžik, kdy jsem držel svou první dětskou kartáček - byl jasně modrý s obrázkem autíčka a to byl pro mě rozhodující faktor. Jsem přesvědčen, že pro naše nejmenší je klíčové získávat dobré zvyky hravou formou. Experti doporučují začít čistit první dočasné zuby již teď, co se objeví. Tento přístup pomáhá dítěti přivyknout si na pocit kartáčku v ústech a to je důležitý krok ke zdravým zubům do budoucna.

První návštěva zubaře

Pokud mluvíme o tom, kdy děti vzít k zubaři poprvé, pamatuji si, jak jsem se ve třech letech bál té neznámé bílé místnosti s křeslem, které vypadalo jako vesmírná loď. Přesto je důležité, aby se první návštěva u zubaře odehrála brzy, ideálně kolem prvního roku věku dítěte, anebo po prořezání prvního zoubku. Toto umožňuje zubaři posoudit jak se vývoj ústní dutiny ubírá a zda jsou nějaké znepokojivé signály zdravotního stavu, které bychom měli řešit.

Důležité je důslednost

Povím vám o tom, jak jsem jako puberťák přestal na chvíli se starat o své zuby. Trvalo to až do okamžiku, kdy mi zubař vytáhl kaz - nebylo to příjemné a slíbil jsem si, že už nikdy nebudu tak líný. Důslednost při čištění zubů je klíčová a minimálně dvakrát denně, ráno a večer, je to základ. Neměli bychom zapomínat ani na mezizubní prostory, protože právě tam se nejčastěji usazuje plak a dochází ke vzniku zubního kazu.

Technika je důležitější než síla

Myslíte si, že čím více síly, tím lepší čištění? Omyl! Já jsem se toho dopustil nesčetněkrát a málo tomu, že jsem si poškodil zubní sklovinu, tak jsem si domotal i dásně, které potom pěkně bolely. Správná technika je měkká, ale pečlivá, s kartáčkem drženým pod úhlem 45 stupňů k dásni a s jemnými krouživými pohyby. Přesnost a šetrnost jsou vašimi spojenci v boji proti zubnímu kazu.

Mezizubní čištění a další pomůcky

Kdo by si myslel, že žvýkání žvýkaček může být dobrou součástí ústní hygieny? Samozřejmě, že nemluvím o těch sladkých, ale o těch bez cukru. Pomáhají stimulovat tvorbu slin a to je dobře, protože sliny jsou přirozeným "čističem" ústní dutiny. Kromě toho tu máme mezizubní kartáčky, zubní nitě a ústní vody, které nám pomáhají dosáhnout dokonalé čistoty i v těch nejodlehlejších zákoutích našich úst.

Stravování a zubní zdraví

Kdybych vám měl povědět, jak moc jsem miloval sladkosti a co to pro mé zuby znamenalo, asi byste neskrývali úsměv. Avšak skutečně, naše strava hraje v ústní hygieně nemalou roli. Kyselost a cukr v potravinách mohou být velkými nepřáteli zdravých zubů, proto je dobré volit potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, které podporují nejen naše celkové zdraví, ale také pevnost a odolnost zubů a dásní.

Péče o zuby v dospělosti

S věkem se může stát, že všechno, o co jsme dříve dbali, najednou přestaneme brát tak vážně. Ale já vám z vlastní zkušenosti mohu říct, že péče o zuby je dlouhodobý závazek. Osobně jsem si prošel obdobím, kdy mě zabírala práce tak, že jsem na pravidelné kontroly zubaře neměl čas a přiznávám, že jsem toho později litoval. Prevence je vždy lepší než léčba – a to platí dvojnásob, pokud jde o zuby.

Závěrem: Přiznejme si barvu zubů

Na závěr této dlouhé cesty ústní hygienou bych chtěl zdůraznit, že zdravé zuby nejsou jen o jejich bělosti. Je tu daleko víc faktorů, které bychom měli mít na paměti. Zuby by měly být pevné, dásně zdravé a dech čerstvý. A když se nad tím zamyslíme, není tolik důležité, kdy přesně začít, jako spíš to, abychom neustále dbali na pravidelnou a správnou péči. Vaše ústa vám budou vděčná a vy se budete moci smát na celý svět s pocitem, že jste pro své zuby udělali to nejlepší.

Napsat komentář

*

*

*