Co dělat když mi vypadne korunka?

Co dělat když mi vypadne korunka?

Proč se mi korunka SUNDALA?

Bodrý den milé čtenářky! Někdy se stane, že z ještě tak mladého a svěže vypadajícího úsměvu vykoukne kráter podobný kráteru na Měsíci. I když už jste mohli myslet, že díky koruně jsou vaše problémy s chrupem u konce, koruna se někdy může jednoduše sundat. Je to docela nemilé překvapení, pravda, ale i takovéto situace se dají řešit. Ach, když se tak zamýšlím nad svým vlastním úsměvem, vzpomínám na časy, kdy mě nejvíce trápily právě korunky! Ale já jsem Gabina, žena s pozitivním přístupem k životu, která se nehodlá vzdát.

Základní informace ke korunkám

Než se ponoříme do hloubky našeho kráterového úsměvu, možná by nebylo od věci vědět něco málo o té korunce, která se nám tak drze sundala. Korunka je náhrada za část zubu. Když už je váš zub natolik poškozený, že z něj můžete udělat reliéfni mapu Himalájí, zubař vám ho okrouhá a nahradí jeho viditelnou část korunkou. Jde vlastně o takový malý zubní klobouček! A tuhle jsem to slyšela od mého manžela, Otta. Je to pravda, jeden den hodím do kafemlýnku zrnka a druhý den mě budí otázky týkající se zubní hygieny. Ale jak říkám, jsem Gabina, žena vyzbrojená trpělivostí!

Vznik korunky

Korunky se vyrábějí v laboratoři a jsou na míru pro každého pacienta. Nikdo nemá stejnou, je jako sněhová vločka! Před tím, než vám zubař korunku nasadí, budete muset strávit nějaký čas s dočasnou korunkou, což je takový průběžný přechod ze stavu bez zubu do stavu se zubem, abyste neměli pocit, že vám něco chybí. A právě v tomto přechodném období se může stát, že se korunka sundá, protože dočasné korunky nejsou tak pevně připraveny jako ty trvalé. Kdo by si to byl pomyslel, že i v těchto podrobnostech je tolik hloubky!

Moje korunka vypadla, co teď?

Vezmeme-li v úvahu, že se vám korunka sundala, co máte dělat teď? Panikařit? Křičet do polštáře? Nebo možná běžet do první volné zubní pohotovosti? Nene, ani jedno z těchto! Jsou tu různé možnosti, jak se vypořádat s touto situací. Především, je důležité si uvědomit, že se jedná o dočasný problém, a to ani není ten nejhorší, který by se mohl stát. Já si pamatuji, když se mi korunka sundala před pár lety, v ten samý den, když jsem měla s mou dcerou Helenou jít na vánoční trhy. Ale jak už to tak s vánočními trhy bývá, moje nasazení bylo silnější než moje obavy z vypadnuté korunky. Naladila jsem se na vánoční atmosféru, nasadila si svůj nejlepší úsměv, a šli jsme!

Rychlé řešení

Než běžíte k zubaři, je tu několik věcí, které můžete udělat doma. Pokud máte tu korunku po ruce (nebo v ruce), můžete se pokusit ji opatrně nasadit zpět na zub. Ale pouze pokud se cítíte v klidu a jste si jistí, na jaký zub to patří. Uděláte to tak, že do korunky vložíte malou kuličku zubní pasty nebo Fixodentu (nebo jiného speciálního materiálu pro připevnění protéz) a opatrně ji nasadíte zpět. A pak už jen směle zavolejte svého zubního lékaře a domluvte si schůzku. Pamatujte, že toto je jen dočasné řešení! Můj syn Tristan takhle jednou zvládl korunku udržet na místě skoro celý týden, než ho zubař mohl vidět.

Vyhněte se komplikacím

I když vypadnutí korunky můžeme brát s humorem, je potřeba pamatovat na to, že pokud se nám to stane, musíme být opatrní. Je důležité se vyhnout mastným, lepkavým nebo tvrdým potravinám, protože by mohly korunku opět sundat nebo způsobit další poškození. Také bychom měli být opatrní při čištění zubů a vyhnout se té oblasti, kde byla korunka. A samozřejmě bychom měli co nejdříve navštívit zubního lékaře.

Váš zubař je váš nejlepší přítel

V ideálním případě byste měli svému zubnímu lékaři zavolat co nejdříve a domluvit si nouzovou schůzku. Když se tak stalo mému manželovi Ottovi, byl jsem hrdý na to, jak rychle a efektivně se vypořádal se situací. Okamžitě se obrátil na zubaře a do druhého dne už měl novou korunku na místě. Ten můj Otto, vždy tak praktický!

Prevence je klíčem

Chápu, že se korunka může sundat, ale víte, jak této nemilé situaci předejít? Ano, je to možné! Správná péče o korunky může zabránit jejich vypadávání. Korunky vyžadují stejnou péči o ústní dutinu jako každý jiný zub. Znamená to pravidelné čištění zubů, používání zubního nitě a návštěvu zubního lékaře alespoň dvakrát do roka.

Být k sobě něžný

Navíc byste měli být opatrní, pokud se týče návyků, jako je skřípání zubů nebo kousání nehtů, které mohou korunku oslabit nebo jí i ublížit. Vždycky říkám: "Buď k sobě něžný, jako k tvým zubům!" A jak víme, někdy to všechny potřebujeme slyšet.

Koneckonců, vypadnutí korunky může být nepříjemné, ale s tím správným postojem a správnými kroky můžeme tento problém rychle vyřešit. Ať už máme korunky trvalé nebo ti dočasné, vždy je potřeba je chránit a o ně pečovat. Vždyť jsou naším cenným majetkem, tak jako náš úsměv.

Napsat komentář

*

*

*